صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


مخبر دزفولی در اجلاس کمیته‌های دستگاهی نظریه‌پردازی:


ضرورت کمک اساتید و نخبگان به شورایعالی انقلاب فرهنگی در نظریه‌پردازی موضوعات.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نخستین اجلاس سراسری کمیته‌های دستگاهی نظریه‌پردازی نقد و مناظره که از صبح امروز دوشنبه 13 دیماه 1395 در دانشگاه علامه در حال برگزاری است، با اشاره به فراز و نشیب‌هایی که در ایجاد این کمیته‌ها وجود داشت و با بیان اینکه دانشگاه علامه باید به یک قطب نظریه‌پردازی تبدیل شود، گفت: جهت‌گیری و پیشرفت کشور سه پایه دارد که برای هر کدام یک بنیاد اساسی وجود دارد، اگر ما قبول کنیم برای تمدن‌سازی یک مثلث سه‌ضلعی از علم و فناوری، اقتصاد و فرهنگ وجود دارد همه اینها برای تمدن‌سازی وابسته به نظریه‌پردازی هستند. 
 
وی تاکید کرد: دانشگاه محل نظریه‌پردازی است و برای پیشرفت ما نقد و نظریه‌پردازی نیاز است. 
 
مخبر دزفولی تصریح کرد: ما احتیاج داریم تا زمینه‌ها و بسترها را فراهم کنیم و این گام که در این رابطه با کرسی‌های نظریه‌پردازی و ایجاد کمیته برای این مسئله کار به دانشگاه‌ها سپرده شده گام مهمی است و اگر قرار باشد اتفاقی در این رابطه رخ دهد بدون دانشگاهیان اتفاق نخواهد افتاد. 
 
وی ضمن قدردانی از روسای دانشگاه‌ها برای مشارکت در این کمیته‌ها خاطرنشان کرد: کرسی‌های نظریه‌پردازی یک فرهنگ است و باید به ملکه تبدیل شود، ما باید باورمان شود که می‌توانیم با رعایت قواعد همدیگر را نقد کنیم و قواعد را باید تمرین کنیم. 
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: ما از لحاظ توانمندی و فناوری در دنیا جایگاه مناسبی را داریم اما بدون بنیادهای فکری و نظریه آسیب خواهیم دید. 
 
مخبر دزفولی ادامه داد: تلاش‌هایی می‌شود تا جریان‌های علمی کشور را مخدوش کند، هیچ کس منکر تخلف نیست اما جریان بزرگ علمی کشور ما جریانی پاک است و دانشمندان ما جزو پاک‌ترین‌ها هستند. 
 
وی گفت: ما امروز در این رابطه با ابتدای انقلاب خیلی تفاوت کرده‌ایم اما تدارک قاعده‌مند کردن این جریان علمی با نظریه‌پردازان است. ما ابتدا باید بنیادهای فکری نظریه‌پردازی را پیدا کنیم. 
 
مخبر دزفولی اضافه کرد: ما به نظریه‌پردازی احتیاج داریم و باید تمرین کنیم تا همدیگر را تحمل کنیم، به هم توهین نکنیم و آسیب آبرویی و حیثیتی نزنیم و اخلاق را در مراودات اجتماعی رعایت کنیم چون بدون اینها نمی‌شود کار علمی کرد و مدعی شد که می‌خواهیم تمدن‌سازی کنیم. 
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما اگر بخواهیم موفق شویم و تمدن‌سازی کنیم حوزه و دانشگاه با هم می‌توانند بال بالابرنده این جریان باشند و باید همه برای یک نهضت فکر و اندیشه‌ورزشی، شجاعت در ابراز نظریه و پرهیز از خودسانسوری برنامه‌ریزی کنیم. 
 
مخبر دزفولی ادامه داد: ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی مسائلی داریم که اساتید و نخبگان می‌توانند با نظریه‌پردازی به ما کمک کنند. 
 
وی با بیان اینکه کمک می‌کنیم تا خانه ملی گفت‌وگو را راه بیندازیم، افزود: شما می‌توانید در همین اجلاس برنامه‌ریزی کنید و نمایندگانی را برای خانه گفت‌وگو معرفی کنیم و ما موظف هستیم تسهیلاتی که مورد نیاز است را تامین کنیم.
 
وی در خاتمه اظهار داشت: امیدواریم این اجلاس تکرار شود و این مسئله جز با مشارکت اساتید و روسای دانشگاه‌ها و نخبگان میسر نخواهد بود. 
منبع:خبرگزاری فارس
كد خبر:38787
منبع خبر:روابط عمومی دبیر خانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1395/10/13


پیوست