صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


کارگاه آموزشی آشنایی با کرسی های نظریه پردازی برگزار شد


کارگاه آموزشی آشنایی با کرسی های نظریه پردازی و ترویجی در دانشگاه گیلان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردای، نقد نخستین کارگاه آموزشی «آشنایی با کرسی های نظریه پردازی و ترویجی» در دانشگاه گیلان برگزار شد.
این کارگاه آموزشی که با سخنرانی دکتر میثم چگین معاون علمی و مهدی انتظاری معاون خانه ملی گفتگوی آزاد 
هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره همراه بود با حضور اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه گیلان برگزار شد.

بنا به این گزارش در این نشست دکتر میثم چگین ابتدا به پیشینه تشکیل کرسی های نظریه پردازی اشاره  داشت و بیان کرد: این هیأت، صرفا یک نهاد حمایتی  و ستادی است که برای رونق و گسترش كمي و كيفي برگزاري كرسي ها در حوزه هاي مختلف علمي و مساعدت مؤثر در بسط آزاد انديشي و شكل گيري جنبش ملي نقد و نظريه پردازي در ايران تاسیس گردید که صرفا ساز وکار حمایتی دارد.

وی ادامه داد: در هیأت حمایت دو کرسی با زیرشاخه های مختلف تعریف شده است که موفقیت در ارائه هریک از آنها مشمول امتیازات ارتقای رتبه اعضای هیأت علمی می شود. این کرسی ها عبارتند از کرسی های تخصصی که شامل کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره است و کرسی های ترویجی که شامل نشست های مناظره و کرسی عرضه و نقده ایده علمی  می باشند.

معاون علمی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی همچنین در خصوص نحوه ارائه طرحنامه های علمی تصریح کرد: هیأت حمایت با دانشگاه ها و مراکز علمی مختلف کشور تفاهمنامه همکاری امضا کرده که متعاقب آن کمیته دستگاهی کرسی های نظریه پردازی به ریاست رئیس آن مرکز شکل گرفت، لذا اساتید برای ارائه طرحنامه ها میتوانند به این کمیته مراجعه نمایند که در دانشگاه گیلان نیز این کمیته سال پیش ایجاد شد.

در ادامه این جلسه مهدی انتظاری معاون خانه ملی گفتگوی آزاد این دبیرخانه به معرفی انواع کرسی های ترویجی پرداخت و  گفت: 
کرسي هاي ترويجي تحت دو قالب «کرسي هاي عرضه و نقد ديدگاه علمي» و «کرسي هاي مناظره علمي» طبقه بندي شده اند.

وی در توضیح تفاوت این دو کرسی گفت: در کرسي هاي عرضه و نقد ديدگاه علمي یک موضوع توسط صاحب نظر ارائه می شود و یک یا دو ناقد نیز به بررسی و نقد نظرات میپردازند. اما در کرسي هاي مناظره دو صاحبنظر از دو طیف مخالف به گونه اي نقادانه ديدگاهها و نظريات يکديگر را درباره موضوعي خاصي به چالش مي کشند.

معاون خانه ملی گفتگوی آزاد ادامه داد: همانطور که گفته شد کرسی های ترویجی دارای امتیازات مختلفی است که برای ارائه کرسي هاي علمي-ترويجي 4 امتياز و براي ناقدين و مشارکت فعالانه اساتيد 2 امتياز در آئین نامه ارتقای رتبه اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز علمی کشور در نظر گرفته شده است.

بنا به این گزارش در پایان جلسه نیز حاضرین به طرح پرسش های خود پرداختند و معاونین دبیرخانه آن ها را پاسخ دادند.
 
 
كد خبر:39138
منبع خبر:روابط عمومی دبیر خانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1395/11/18