صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی «نسبت اسلام با فرایندهای انسانی؛ نظریه سلام» برگزار شد


پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی «نسبت اسلام با فرایندهای انسانی؛ نظریه سلام» در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره، پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی «نسبت اسلام با فرایندهای  انسانی؛ نظریه سلام» با همکاری دانشگاه علم وصنعت و دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی برگزار می گردد.
در این نشست علمی که با ارائه مهندس عبدالحمید نقره کار همراه بود، آقایان دکتر محمدرضا بمانیان، دکتر غلامرضا اسلامی، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر علی غفاری، دکتر مصطفی بهزادفر، دکتر محمدرضا پورجعفر، و حجت الاسلام دکتر حمید پارسانیا به عنوان شورای داوران، و آقایان دکتر احمد امین پور، دکتر بهمن ادیب زاده، دکتر محمد جواد مهدوی نژاد، و دکتر محمد مهدی عزیزی به عنوان ناقدان طرحنامه حضورداشته اند.


مهندس نقره کار در تشریح این نظریه گفت:در جهت ارائه نقشه راهبردی تحقق تمدن نوین اسلامی، درحوزه‌های مختلف و ابعاد متنوع آن باید از ، مدلی بنیانی و کاربردی را که مبتنی بر ساختاری علمی و منطقی و جهانی است، ارائه نمود و سپس محتوای آن را مبتنی بر فرهنگ اسلامی (کلام الهی و سنت معصومین)، منطبق بر حقایق هستی از عالم و آدم مورد بهره برداری قرار داد سپس بر اساس مبانی آن مدل ، ارزیابی آثار را ارائه نمود.

مدیر قطب علمی معماری دانشگاه علم و صنعت افزود: در غیر این صورت اهداف انقلاب اسلامی که اهدافی انسانی، فراملی و تاریخ ساز است هرگز محقق نخواهد شد.

مهندس نقره کار درباره ساختار کلی این نظریه بیان کرد: این نظریه بر این باور است که این مدل ساختار کلی، مراحل، منابع و مبانی هر یک از مراحل آن به صورت عمیق و خطاناپذیر مبتنی بر مکتب الهی اسلام، قابل ارائه می باشد.

وی تصریح کرد: در عین حال این ساختار از بعد علمی، عقلانی و وحیانی نیز قابل تحقیق، تبیین و اثبات است یعنی هم به صورت درون دینی و هم برون دینی اثبات پذیر است.

 مهندس نقره کار افزود: این ساختار کلی، که شامل حقایق عالم (عوالم وجود) و آدم (استعدادهای بالقوه و بالفعل، اراده، اختیار، آثار و سیر هبوطی و عروجی انسان) می باشد همه در ذیل (مشیت و قضا و قدر الهی ) قابل تبیین و تحلیل است.

رئیس شورای تخصصی معماری و شهرسازی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره  در خصوص روش شناسی این نظریه گفت: روش تحقیق در این رساله مبتنی بر ساحات و مراتب عقل (استدلال منطقی) و مبتنی بر نقل (کلام الهی و سنت معصومین(س))، روشی استنباطی، اکتشافی و تفسیری می باشد. 

وی ادامه داد: منابع خطاپذیر تحقیق (عقل تجربی و اجماع خبره گان) و منابع خطاناپذیر و داور آن (آیات قرآن و سنت معصومین(س) ) خواهد بود.

این استاد دانشگاه در تشریح دستاوردهای این نظریه اذعان کرد: مهمترین دستاورد این تحقیق، تبیین ساختار کلی فرایند های انسانی، مراحل و منابع اسلامی آن و بخصوص مبانی و اصول (راهبردی–مفهومی ) و راهکارهای (کاربردی-عملی) و راه حل های اجرایی مبتنی بر اصول دهگانه اجتهاد در شیعه و ارائه مدلی برای (ارزیابی آثار) از منظر اسلامی است.

وی افزود:در عین حال در هر مرحله مکاتب منحرف و ناقص معاصر غربی (نوگرایی و فرانوگرایی) مورد ارزیابی و نقد قرار می گیرند.


مدیرگروه معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: دستاوردهای این نظریه در کلیه مباحث آموزشی، پژوهشی و اجرایی، بخصوص در رشته های میان دانشی نظیر گروه های هنری و معماری و شهرسازی، قابل استناد و بهره برداری است.
مهندس نقره کار  در پایان افزود: این نظریه در مجموع به ارائه یک نظریه جدید (انکشافی و تفسیری) با نام سلام (SALAM1) در حوزه فرایندهای انسانی و رشته های هنری و معماری و شهرسازی می پردازد.

در ادامه جلسه ناقدان سوالات خود را مطرح کردند و مهندس نقره کار به آنها پاسخ داد. در نهایت مقرر گردید تا یک اجلاسیه دیگر برای این نظریه جهت بحث و نقد بیشتر گذاشته شود. 
كد خبر:39899
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1396/03/02