صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در گفتگوی رئیس پردیس فارابی عنوان شد:


نقش رساله‌های دکترا در ترویج نظریه پردازی

پردیس فارابی دانشگاه تهران از جمله مراکز علمی است که در حوزه بسط و ترویج کرسی­‌های نظریه­‌پردازی، نقد و مناظره، فعالیت­ها و اقدامات مختلفی را انجام داده است.
برای آشنایی بیشتر با فعالیت­­های انجام گرفته و همچنین اهمیت موضوع کرسی­‌های نظریه­ پردازی، نقد و مناظره، مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفتگویی با دکتر غلامرضا جندقی رئیس پردیس فاربی دانشگاه تهران، ابعاد مختلف این موضوع را بررسی کرده است، که متن این گفتگو از نظرتان میگذرد:
جناب آقای دکتر با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. ارزیابی جنابعالی در خصوص اهمیت کرسی‌­های نظریه­‌پردازی، نقد و مناظره چیست؟
در سال‌هاي اخير دستگاه‌هاي سياستگذاري فرهنگي كشور بالاخص شوراي عالي انقلاب فرهنگي به اين نتيجه رسيده‌اند كه يكي از مهمترين راههاي توسعه و بالندگي علوم انساني نقد و مناظره صاحبنظران علوم مختلف در قالب كرسي‌هاي نظريه پردازي است.
همانگونه كه ميدانيم علوم انساني به عنوان تفكر غالب، مي‌تواند ديدگاه انسان‌ها را نسبت به پديده‌هاي جهان مشخص نموده و در سياستگذاري و عملكرد دولتها مؤثر باشد.
به همین دلیل برگزاري كرسي‌هاي نظريه پردازي از اين منظر كه زمينه طرح و تضارب آرا و افكار صاحبان نظريه را فراهم مي‌كند مي‌تواند نقش بسزايي در توسعه همه علوم داشته باشد و كرسي‌هاي نظريه پردازي در همه شاخه‌هاي علوم انساني مثل سياست، حقوق، اقتصاد، جامعه شناسي و ساير شاخه‌ها علاوه بر رشد دادن به اين علوم موجب وفاق ملي خواهد شد.
زيرا در جامعه‌اي كه نظريات مختلف بدون مانع خاصي در مراكز علمي مطرح و نقد شود صاحبان تفكر را به احساس ارجمندي مي‌رساند و از نقد و تضارب آرا و افكار تمام زمينه‌هاي مختلف علوم منتفع مي‌شوند و در حوزه علوم ديني نيز برگزاري اين كرسي‌ها اين پيام را مي‌دهد كه دين نه تنها مانع نظريه پردازي نيست بلكه مشوق آن است. اين مساله موجب ارتقاء تحمل جامعه علمي در شنيدن و نقد نظريات مختلف مي‌گردد.
مهمترین موانع و چالش­های پیش­روی کرسی­‌های نظریه پردازی و ترویجی را چه مواردی می­دانید؟
به نظر اينجانب مهمترين چالش‌ها در پويايي اين كرسي‌ها دولتي شدن آنهاست به اين معنا كه به اجبار مراكز علمي موظف به برگزاري شوند؛ در حالي كه دولت و نظام فقط بايد مشوق باشند.
در صورت ابلاغ كرسي‌ها به عنوان يك تكليف كاري، ديگر نمي‌توان به پويايي آن خوشبين بود و چالش ديگر، غلبه جو سياسي بر كرسي هاست.
منظور از جو سياسي فقط سياست نيست. بلكه ممكن است الزامات اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و.... بر برگزاري اين كرسي‌ها سايه افكنده و در دراز مدت يك نوع يكسونگري بر آن حاكم شود و اين مساله به شدت پويايي آن را تحت شعاع قرار مي‌دهد. از طرف ديگر تكليف­ گرايي ممكن است باعث كم عمق شدن اين كرسي‌ها شود.
تا کنون چه اقداماتی برای بسط و ترویج کرسی­ های نظریه­ پردازی در پردیس فارابی صورت گرفته است؟
در سال‌هاي اخير فعاليت‌هاي خوبي در دانشگاه‌ها شكل گرفته كه اميدواركننده است؛ با تشکیل این کمیته و فعالیت های صورت گرفته تا کنون بیش از 26 کرسی ترویجی در پردیس فارابی دانشگاه تهران برگزار شد که استقبال مخاطبین نیز خوب بود.
اگرچه برنامه­ ریزی برای زمینه سازی مشارکت بیشتر اساتید در حال انجام است اما متأسفانه بار سنگين آموزش در دانشگاه‌ها، اساتيد را از پرداختن به اين مساله بازداشته است و اگر اين مساله نظريه پردازي بخواهد به طور خودكار اتفاق بيفتد بايد رساله‌هاي دكتري با قوت انجام شود.
رساله‌هاي دكتري مي‌تواند منبع خوبي براي نظريه پردازي باشد؛ ايجاد قطب‌هاي علمي گام ديگري در توسعه نظريه پردازي است كه بعضاً در دانشگاه‌ها ايجاد شده ولي حمايت از اين قطب‌ها كم است؛ سياستگذاران فرهنگي بخصوص شوراي عالي انقلاب فرهنگي بايد به عنوان يك كاتاليزور قوي وارد عمل شده و با ايجاد زمينه‌هاي لازم به تعالي اين مساله كمك كند.
كد خبر:41126
منبع خبر: روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1396/09/08