صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


جلسه شورای تخصصی کرسی علوم عقلی برگزار شد


جلسه شورای تخصصی کرسی علوم عقلی با بررسی و تصمیم گیری درباره یک طرحنامه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره، جلسه شورای تخصصی کرسی علوم عقلی با بررسی طرحنامه «رئالیسم عرفانی» روز چهارشنبه 29 فروردین 1397 برگزار شد.
بنا به این گزارش، صاحب این طرحنامه  درباره پیشنیه ظهور رئالیسم عرفانی گفت: ظهور رئالیسم جادویی در آلمان و موفقیت آن در آمریکای لاتین بیانگر آن است که بومی‌سازیِ هر شیوه، پیش‌شرط اساسیِ استفاده از آن است؛ بخصوص در رئالیسم جادویی که بدون بومی‌سازی و انطباق آن با شرایط فرهنگی نویسنده، نتیجه‌بخش نخواهد بود. 
وی ادامه داد:
جالب اینکه، بیشترین مشابهت‌ها میان این شیوه و متون تذکره صوفیان، همچون تذکرةالاولیای عطار وجود دارد. این نظریه گامی است در ارائة یک الگوی بومی‌شده از رئالیسم جادویی مبتنی بر فرهنگ داستانی- عرفانیِ ایران. 
به عقیده این صاحبنظر
دست‌یابی به یک الگوی ادبی تحت عنوان رئالیسم جادویی بومی‌شده با متون داستانی تصوف، می‌تواند آغاز خوبی باشد برای بروز و ظهور یک مکتب ایرانی- اسلامی، تحت عنوان «رئالیسم صوفیانه» یا «رئالیسم عرفانی».
وی ادامه داد: 
گام نخست در این مسیر، بررسی مقایسه‌ایِ شاخصه‌ها در دو زمینة ساختار و مبنا میان متون داستانی رئالیسم جادویی است که صدسال تنهایی نوشتة گابریل گارسیا مارکز برترین نمایندة آن می‌باشد، با متون به جا مانده از حکایات و تذکره‌های تصوف که تذکرةالاولیا نوشتة عطار نیشابوری برترین نمایندة آن است. پس از بازشناسی مهم‌ترین شاخصه‌ها و تفاوت‌ها، در گام بعدی می‌توان به ارائة تعریفی برای رئالیسم عرفانی اندیشید و آن را در قالب یک نظریه متقن علمی ارائه نمود.
بنا به این گزارش اعضای شواری تحصصی کرسی علوم عقلی پس از بررسی ابعاد مختلف این طرحنامه و بحث و نظر درباره آن تصمیم گرفتند تا پیش اجلاسیه این طرحنامه برگزار شود.
كد خبر:41834
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1397/02/01