صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


جلسه شورای تخصصی علوم اجتماعی برگزار شد


جلسه شورای تخصصی علوم اجتماعی روز یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، جلسه شورای تخصصی علوم اجتماعی با حضور اعضای این شورا در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
 
در این جلسه که به ریاست دکتر سید جلال دهقانی فیروزآبادی برگزار شد به ارائه گزارش عملکرد هیأت حمایت در سال 1396 و بررسی برنامه‌های پیش رو این دبیرخانه در سال جاری اختصاص داشت.
 
مجتبی غفوری دبیر شورای تخصصی علوم اجتماعی گفت: تعداد طرحنامه های واصله به دبیرخانه اعم از نظریه پردازی، نقد، نوآوری، پایان نامه و مناظره تاکنون بالغ بر 586 طرح بوده است که از این میان بیش از 260 طرحنامه مرتبط با علوم اجتماعی و همچنین از بین 330 کرسی ترویجی برگزار شده در سال گذشته بیش از 150 کرسی مرتبط با حوزه علوم اجتماعی بوده است.
دبیر شورای تخصصی علوم اجتماعی ادامه داد: در سال گذشته چهار اجلاسیه با دفاع موفق بوده است که نظریه اسلامی امنیت اجتماعی شده از این کرسی به ثبت رسید.
بنا به این گزارش، در ادامه جلسه طرحنامه «تحلیل چرخه ­های تجاری در نظام اقتصادی اسلام» بررسی شد. بر اساس آنچه که در این طرحنامه آمده است مسئلة اصلی این نوآوری، بررسی ماهیت وجودی «چرخه­ های تجاری» در نظام اقتصاد سرمایه­ داری و بررسی این موضوع است که آیا در نظام اقتصاد اسلام نیز چنین پدیده ­ای رخ می­دهد؟؟ بنابراین عنوان این نوآوری عبارت است از: «تحلیل چرخه ­های تجاری در نظام اقتصادی اسلامی با روش نظریه­ پردازی داده ­بنیاد»
وی ادامه داد: چرخه­ های تجاری یا رکودها و رونق­ های اقتصادی مفهومی است که به  شکاف بین تولید بالقوه و تولید بالفعل در اقتصاد کلان اشاره دارد. طبق تعریف اوکان (Okun)، تولید بالقوه حداکثر مقدار تولید صورت­گرفته در یک اقتصاد است بدون آن­که بار اضافی برخود تحمیل کند و منجر به ایجاد وقایع ناخوشایند گردد.

اعضای شورای تخصصی علوم اجتماعی پس از بحث و بررسی ابعاد مختلف این طرحنامه مقرر کردند که دو ارزیاب این طرحنامه را مورد بررسی قرار دهد.
 

كد خبر:41893
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1397/02/10