صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


همایش منطقه‌ای «آشنایی با کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» در تبریز برگزار شد.


همایش منطقه‌ای «آشنایی با کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» چهارشنبه 4 مهرماه 1394 در دانشگاه آزاد تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره، همایش منطقه‌ای «آشنایی با کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» چهارشنبه 4 مهرماه 1397 در محل سالن استاد شهریار دانشگاه آزاد واحد تبریز برگزار شد.

در این همایش حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس دبیرخانه کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره، دکتر عزیز جوانپور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، حجت الاسلام دکتر حسن خیری رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی و روسا، مسئولان و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های استان های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی حضور داشتند.

در ابتدای همایش دکتر جوانپور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان غربی ضمن خیر مقدم به مدعوین به تشریح اهداف این همایش پرداخت و گفت: برگزاری کرسی نظریه‌پردازی از منویات ارزشمند مقام عظمای ولایت بوده و بسیار خرسندیم که میزبان نخستین جلسه کرسی‌های تخصصی نظریه‌پردازی شمال غرب کشور در واحد تبریز هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه شناخت آسیب‌ها و آفت‌هایی که انقلاب اسلامی ایران را تهدید می‌کنند، نخستین و اساسی‌ترین قدم در جلوگیری از پیدایش و رشد آسیب‌هاست، گفت: گفتمان انقلاب اسلامی جدید بوده و نیاز است بازشناسی و بررسی شود.

پس از آن حجت الاسلام خیری مسئول دبیرخانه کرسی های نظریه پردازی دانشگاه آزاد برنامه، اهداف و فعالیت های صورت گرفته توسط دانشگاه آزاد در حوزه کرسی های نظریه پردازی و ترویجی  را بازگو کرد.

حجت الاسلام خیری گفت: این همایش به دو موضوع کرسی‌های نظریه‌پردازی، ترویجی و کرسی‌های آزاداندیشی تقسیم می‌شود که شیوه اجرایی هر دو بخش تدوین شده است. کرسی‌های نظریه‌پردازی مرتبط با شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و متولی کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویان، شورای فرهنگی دانشگاه است.

خیری با بیان اینکه هدف از برگزاری چنین کرسی‌هایی در فضای دانشگاهی، فرهنگ‌سازی کرسی‌های ترویجی است، تصریح کرد: اکنون جلسه کرسی‌های نظریه‌پردازی به‌صورت ماهانه در تمام واحدهای استان به‌منظور آشنایی و فرهنگ‌سازی برگزار می‌شود.


بنا به این گزارش در ادامه حجت الاسلام خسروپناه رئیس دبیرخانه کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره، ضمن ابراز تسلیت بابت ایام عزاداری تاسوعا و عاشورا و همچنین به شهادت رسیدن مظلومانه تعدادی از شهروندان در حمله تروریستی شهر اهواز گفت: این حادثه را صمیمانه به رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت ایران و «اهالی شریف» اهواز تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای خانواده‌های شهدا صبر و استقامت و برای مجروحان این حادثه تروریستی شفای عاجل طلب دارم.

دبیر کرسی های نظریه پرداز در ادامه به تاریخچه بحث آزاد اندیشی و کرسی های نظریه پردازی پرداخت و گفت: هيأت حمايت از کرسي‌هاي نظريه پردازي، پس از پاسخ مقام معظم رهبري (مدظله العالي) به جمعي از نخبگان علوم حوزوي، توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي تأسيس در سال تشکیل 1382 تصویب شد و ابتدا در فرهنگستان علوم به ریاست دکتر داوری شروع به فعالیت کرد و بعد از آن آیت اله رشاد ریاست این هیأت را بر عهده گرفت.

رئیس دبیرخانه هیأت حمایت از کرسي هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره ادامه داد: هيات حمايت از کرسي‌ها تشکيلاتي زيرمجموعه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به شمار مي‌رود که حمايت از نظريه‌ها، نوآوري‌ها و ايده‌هاي جديد علمي در دانشگاه‌ها را بر عهده دارد و در واقع اگر پژوهشگر يا عضو هيات علمي نظريه جديد و يا نوآوري داشته باشد اين هيات زمينه و بستر لازم را براي محقق فراهم مي‌كند تا بتواند نظريه خود را در معرض نقد و بوته داوري قرار بدهد.

وی بیان کرد: در واقع هدف هیأت حمایت از نظریه پردازی و حمایت تولید نظریه نیست بلکه دانشگاهها موظف به تولید نظریه هستند و هدف این هیئت حمایت از نظریه پردازان است.

رئیس موسسه حکمت و فلسفه افزود: در دوره کنونی نیز دانشگاه آزاد به صورت جدی به بحث نظریه پردازی اهتمام ورزیده که از این بابت از مسئولین این دانشگاه تشکر میکنیم.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد ظرفیت بزرگی برای ارائه کرسی های تخصصی نظریه پردازی و ترویجی دارد که انشاله اساتید این دانشگاه به این مباحث ورود خواهند کرد.

عضو شورای تحول و ارتقای علوم انسانی گفت: در واقع ما دو نوع کرسي آزاد انديشي و علمي در دانشگاه‌ها داريم كه كرسي‌هاي آزاد انديشي زيرنظر معاونت‌هاي فرهنگي دانشگاه‌ها تعريف شده اند و كرسي‌هاي علمي-تخصصي كه جنبه پژوهشي دارد و معاونت‌هاي پژوهشي دانشگاه‌ها مسئوليت برگزاري و پيگيري آن را با کمک دبیرخانه هیأت حمایت برعهده دارند.

خسرو پناه افزود: در طول ۱۵ سال فعالیت، 39 کرسی موفق از بین صدها کرسی برگزار شده به ثبت رسيده که از بين آنها 17 نظريه، 19 نوآوري و 3 نقد ملی بوده است که در بین آنها اساتید دانشگاه آزاد هم وجود دارند.

وی افزود:  توصیه ما به اساتید این است که چنانچه برای حضور در این مباحث آمادگی دارند ابتدا با کرسی های ترویجی شروع کنند. این کرسی ها تا کنون بیش از 2000 مورد در کشور برگزار شده و دانشگاه علامه، اصفهان، امام صادق از جمله مراکز پیشتاز در این عرصه اند و از مسئولین دانشگاه آزاد تبریز هم میخواهیم که برای رونق این فضا به اساتید کمک کنند.

در ادامه خسروپناه با تشریح ساختار هیأت حمایت پرداخت و گفت: دبیرخانه دارای پنج شورای تخصصی علوم عقلی، علوم نقلی، علوم رفتاری، علوم اجتماعی و کرسی هنر، معماری  است و طرح‌هایی که مربوط به یکی از حوزه‌های 5 گانه باشد، دریافت می‌شود و با حضور اعضا شورای علمی که شخصیت‌های علمی برجسته و عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند، بررسی می‌شود. البته شورای علمی مجاز است در برخی موارد ارزیابانی را از بیرون دعوت کنند که به صورت تخصصی آن طرح را بررسی کنند و اگر به این نتیجه رسیدند که لازم است که کرسی آن برگزار بشود، زیر نظر ناقدان و داوران برگزار شود.

خسروپناه همچنین با اشاره به اینکه چنانچه طرحنامه ای از ممیزی اولیه شوراهای تخصصی پنج گانه عبور کند داوران و ارزیابان معرفی شوند، گفت: برای این طرحنامه ها پیش اجلاسیه و در مرحله بعد اجلاسیه نهایی برگزار می شود که طی آن به صورت کاملا علمی، مستدل و جدی صورت میگرد و در پایان داوران امتیاز طرحنامه را اعلام میکنند.

در پایان جلسه نیز حضار به طرح پرسش­های خود درباره کرسی­ های نظریه پردازی، نقد و مناظره پرداختند که حجت الاسلام خسروپناه به آنها پاسخ داد.
كد خبر:42365
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1397/07/04