صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


جلسه شورای تخصصی علوم رفتاری برگزار شد


جلسه شورای تخصصی علوم رفتاری با بررسی یک طرحنامه برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره جلسه شورای تخصصی علوم رفتاری به ریاست دکتر غلامعلی افروز برگزار شد.

بنا به این گزارش در ابتدای این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده دبیرخانه هیأت حمایت از جمله، برگزاری همایش منطقه ای کرسی های نظریه پردازی، برگزاری اجلاسیه های تخصصی و ترویجی، برگزاری کارگاه های آموزشی در دانشگاه های مختلف و سایر برنامه های گفتمان سازی توسط دبیر شوراهای تخصصی ارائه شد.
در ادامه جلسه دکتر غلامعلی افروز با بیان اینکه نظریه پردازی در حوزه علوم رفتاری باعث تحول فرهنگ و رفع معظلات اجتماعی خواهد شد گفت: اساتید حوزه علوم رفتاری باید تلاش کنند تا با ورود به حوزه نظریه پردازی، نسبت به آسیب های اجتماعی حاضر در جامعه راه حل دهند.
در ادامه جلسه طرحنامه «پرستاری حکیمانه» بررسی شد. بر اساس آنچه که در این ظرحنامه آمده «در نظریه موجود ارائه پرستاري متعالي‌تر از انسان بر پايه‌ي حکمت و خردورزي مورد توجه قرار گرفته است. پرستاري انسان از شکل پرستاري از موجود جاندار خارج شده و داراي ابعاد الهي(مومن) و خردورزي(تعقل) مي‌گردد و ابعادي از وجود انسان آشکار مي‌گردد که در نظريه‌هاي گذشته يا به آن‌ها توجه نشده است يا بسيار کم رنگ ديده شده‌اند. بنابراين اين نظريه در باب انسان‌شناسي اين امکان را به ما داده است تا ابعادي از وجود آدمي را آشکار سازيم مانند طبقه بندي روح و جسم و آثار عقل در رشد انسان که انسان را از فردي مجبور تبديل به فردي داراي قدرت و توانمند براي تبعيت از فطرت معرفي مي‌نمايد.»
به اعتقاد نویسنده طرحنامه «در تعريف حاضر انسان جانداري تعالي يافته بر اساس تجربيات و تعاملات اجتماعي نيست، بلکه موجودي الهي و خردمند است که قادر است بر مبناي فطرت خويش حرکت نمايد و در اين راه از تعاملات و تجربيات زندگي خويش نيز استفاده نمايد و با قدرت عقل و اختيار مسير تعالي روح خود را بپيمايد. اگر انسان قادر باشد درک کند که داراي توانايي‌هاي عقلاني منحصر بفردي است که مي‌تواند راه سالم را تشخيص دهد و از فطرت خود بر اساس کرامت انساني تبعيت کند؛ ابعادي از خردمندي انساني برايش آشکار مي‌گردد که در هيچ يک از تئوري‌هاي پرستاري نظيري برايش وجود ندارد.» 
صاحب مدعا معتقد است: «
از طرفي سلامت حکيمانه بعدي از سلامت را مشخص نموده است که بر مبناي ذاتي بودن خوبي سلامت يا بدي بيماري نهاده نشده است بلکه اين دو از امور فطري انسان شمرده شده‌اند و خردمندي و حکمت انسان در برخورد با اين عوامل آن‌ها را داراي معنا مي‌سازد. اين نگرش به سلامت خاص نظريه موجود است که علي‌رغم ارزشمند دانستن سلامتي و موظف بودن انسان به حفظ آن، بيمار را بي‌ارزش نمي‌سازد بلکه در اين عرصه خردمندي انسان است که سلامت و بيماري را داراي هويت مي‌کند.»
كد خبر:42492
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1397/07/23