صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


برگزاری نشست نظریه پردازی و ارتقاء علوم انسانی


نشست کمیته دستگاهی دانشگاه اصفهان و همچنین جلسه هم اندیشی نظریه پردازی و ارتقای علوم انسانی در دانشگاه اصفهان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره، با حضور دبیر هیأت حمایت از کرسی هاي نظريه پردازي حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه دو نشست کمیته دستگاهی و جلسه هم اندیشی نظریه پردازی و ارتقای علوم انسانی در صبح و عصر روز سه شنبه ۶ آذر ماه ۱۳۹۷ در دانشگاه اصفهان برگزار شد.
بر اساس این گزارش در جلسه کمیته دستگاهی نظریه پردازی دانشگاه اصفهان با رئیس دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، گزارش عملکرد مركز نظريه‌پردازي، نقد و مناظره دانشگاه اصفهان در سال های  1396و 1397 ارائه گردید. بر اساس این گزارش،  مركز نظريه پردازي، نقد و مناظره دانشگاه اصفهان از بدو تاسيس و به ويژه در چند سال اخير  اقدامات و تلاش هاي فراوانی در راستاي رونق بخشي به حركت نوين و ارزنده علمي و فرهنگي كرسي هاي نظريه پردازي انجام داده است که حاصل آن  برگزاری 10 کرسی ترویجی و 4 کرسی تخصصی و 2 نشست در این سال تحصیلی، انتشار دستاوردها و نتايج كرسي ها، در نظر گرفتن محرك ها و مشوق هاي مناسب، تدوين آيين نامه هاي لازم، راه اندازي سامانه مديريت نظريه ها در سامانه نگين پژوهش 2، تدوين طرح پژوهشی بررسي تطبیقی کرسی‌های نظریه پردازی در ایران و سایر کشورها جهت بررسي در شوراي عالي انقلاب و مراكز مربوطه، تأمين امكانات و بودجه هاي لازم و ... بوده است.
پس از ارائه این گزارش حجت الاسلام خسروپناه نیز با تشکر از مسئولین دانشگاه اصفهان بابت برگزاری این نشست گفت: در ابتدا لازم میدانم از رئیس دانشگاه جناب آقای دکتر طالبی و همچنین معاونت پژوهشی و همکاران مرکز نظریه پردازی این دانشگاه تشکر و قدردانی نمایم که موجبات این نشست را فراهم آوردند.
خسروپناه ادامه داد: دانشگاه اصفهان یکی از مراکز علمی پیشتاز و موفق در حوزه برگزاری کرسی های نظریه پردازی و ترویجی است که انشاله در آينده شاهد موفقیت های بیشتری از این مجموعه باشیم.
رئیس دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی ها در ادامه گفت :گزارش بسیار خوبی از جانب این دانشگاه ارائه شد که نشان دهنده تلاشها و باور مجموعه مدیریتی این مرکز علمی نسبت به بحث کرسی ها میباشد.
عضو شورای تحول و ارتقای علوم انسانی گفت: در دبیرخانه کرسی های نظریه پردازی نیز تا کنون بیش از 2500 کرسی ترویجی و 42 کرسی موفق به ثبت رسیده که از این بین 17 نظریه، 21 نوآوری و 4 نقد بوده است که در همایش ملی کرسی های نظریه پردازی از اساتیدی که در این دوسال اجلاسیه های موفق داشته اند قدردانی خواهد شد.
وی تصریح کرد: دبیرخانه علی رغم تمامی مشکلات مالی که دارد در بحث حمایتهای ستادی از هیچگونه تلاشی دریغ نخواد کرد و هرگونه کمکی که دانشگاه ها نیازمند آن باشند پاسخ خواهد داد.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره، همچنین در جلسه هم اندیشی نظریه پردازی و ارتقای علوم انسانی که با حضور صاحبنظران و نظریه پردازان و اساتید علوم انسانی و معارف دینی در تالار رزمجو ساختمان مرکزی دانشگاه اصفهان برگزار شد در خصوص راهبردهای دستیابی به مرجعیت علمی در بین اعضای هیات علمی دانشگاه اصفهان در حوزه علوم انسانی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
بر اساس این طرح که به استناد طرح جامع دانشگاه اصفهان، مبنی بر قرار گرفتن دانشگاه اصفهان جزو سه دانشگاه برتر کشور، با مرجعیت علمی در جهان اسلام و پنج دانشگاه برتر ایران در رتبه بندی جهانی تا سال1404 تدوین شد، مقرر گشت تا این دانشگاه در حوزه ی علوم انسانی در بخشهای مختلفی نظیر هیات علمی، گروههای آموزشی، متون درسی، رشته های علمی تعداد دوره ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، هدفمند کردن پایاننامه ها و به ویژه رساله های دکتری، آیین نامه های ترفیع و ارتقا و غیره، اقداماتی انجام صورت دهد.
بر اساس این گزارش، برای ذمرجعیت علمی چهار بعد نظریه پردازی، اخلاق علمی، آثار علمی و تعامل و تاثیرگذاری علمی دیده شده که در بعد نظریه پردازی بر نقد علمی، نوآوری و ارائه نظریه تاکید شده است.
پس از ارائه این گزارش، اعضای جلسه با اشاره به قابل دستیابی بودن این طرح بر ابعاد مختلف آن و شیوه های دستیابی به آن بحث و تبادل نظر کردند.
 

 
كد خبر:42600
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1397/09/07


پیوست