صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


همایش منطقه‌ای «آشنایی با کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» در مشهد برگزار شد.


حجت‌الاسلام و المسلمين دكترخسروپناه:  تاكنون 45 نظریه، نوآوری و نقد در حوزه علوم انسانی و معارف دینی ثبت شده است

 به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره، دكتر علي سروري مجد در نخستين همایش تخصصی تعالی وتحول درعلوم انسانی وآشنایی اساتید با کرسی های ترویجی و نظریه پردازی كه در دانشگاه آزاد اسلامي مشهد برگزار شد، ضمن خير مقدم، گفت: در دوره جديد دانشگاه آزاد اسلامي،  معاونت علوم انساني و هنر به حجت الاسلام خسرو پناه سپرده شده تا با توجه به شخصيت علمي، دانشگاهي و حوزوي ايشان تحولي ويژه  در حيطه علوم انساني در دانشگاه صورت گيرد.
وي با بيان اينكه سه استان خراسان، قم و اصفهان قطب هاي علوم انساني در دانشگاه آزاد اسلامي معرفي شده اند، به نقش مهم وحدت حوزه و دانشگاه و ايجاد دبیرخانه دائمی وحدت حوزه ودانشگاه در واحد مشهد اشاره كرد و اظهاراميدواري كرد ايجاد اين دبيرخانه  آثار و ثمرات ارزشمندی بهمراه  داشته باشد.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي خراسان رضوي و مشهد، حضور 53 هزار دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي در سطح استان خراسان رضوي را ظرفيت عظيمي دانست كه مي تواند در تعالي و ارتقاء علوم انساني مثمر ثمر باشند.
حجت الاسلام خیری رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی در اين همايش به مطالبه مقام معظم رهبري در خصوص برگزاري كرسي هاي آزاد انديشي در دانشگاه اشاره كرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامي اين مطالبه رهبري كه بر زمين مانده بود را با انتخاب دكتر خسرو پناه به عنوان معاون علوم انساني اجرايي كرد.
 وي با اشاره به برنامه، اهداف و فعالیت های صورت گرفته توسط دانشگاه آزاد در حوزه کرسی های نظریه پردازی و ترویجی،اظهارداشت: اين برنامه در حالي در  12 استان  اجرا شده كه  تعداد كرسي هاي آزاد انديشي به صورت تصاعدي رشد داشته اند.
 حجت الاسلام خيري با بيان اينكه مخاطب اصلي ما جوانان هستند، افزود: با آغاز دهه پنجاهم انقلاب اسلامي با استفاده از چشم انداز بيانيه مقام معظم رهبري ، اميدوارم رسالت خود را بخوبي ايفا نمائيم.
در ادامه همایش دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره افزود: کرسی های نظریه پردازی مربوط به اعضای هیأت علمی و اساتید است در حالی که کرسی های آزاداندیشی مربوط به دانشجویان و زیر نظر وزارت علوم است.
 رئیس دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره ادامه داد: دبیرخانه هیأت حمایت  از كرسي ها دو دسته از نشست‌ها را پشتیبانی می‌کند که به نام کرسی‌های نظریه پردازی و کرسی‌های ترویجی شناخته می‌شوند.
معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بيان اينكه برگزاري كرسي هاي ترويجي پس از وقفه ای، مجددا از 4 سال قبل در دانشگاه هاي دولتي و يكسال قبل در دانشگاه آزاد اسلامي  آغاز شده است، اظهار داشت: تاكنون 2600 كرسي ترويجي  برگزار شده كه تاكنون 45 نظریه، نوآوری و نقد در حوزه علوم انسانی و معارف دینی ثبت و تاييد شده است که 24 مورد مربوط به 4 سال اخير است.
رئیس دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌ها با اشاره به اينكه كليه دانشگاه ها از سیستان و بلوچستان تا اصفهان برگزار كننده كرسي هاي آزاد انديشي بوده اند، افزود: هر دانشگاهي كه رئيس آن دغدغه اين امر را داشته كرسي هاي آزاد انديشي در آنجا برگزار شده است.
دكتر خسرو پناه نقش اساتيد را در تعالی و تحول درعلوم انسانی مهم خواند و گفت: اساتيد در تاليف كتب درسي، برگزاري كرسي هاي ترويجي نقش اساسي دارند.
وي با تاكيد براينكه علوم انساني حكمي را در دانشگاه پياده سازي كنيم، اظهارداشت: حكمت در فرهنگ ما به معرفتي گفته مي شود كه مبتني بر مباني ديني است و بايد نافع و كارآمد باشد.
معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی بر ايجاد مدارس عالي مهارتي تاكيد كرد و گفت: امروز بايد رشته هايي ايجاد شود تا مهارت هاي عمومي را به جوانان بياموزد.
وي تاكيد كرد: در اين مدارس بايد هنر اصيل ايراني اسلامي آموزش داده شود تا جوانان علاوه با  كسب مهارت هاي جديد و كارآمد به دنبال هنرهاي بي هويت نباشند.
 در اين همایش اساتید و اعضای هیأت علمی به طرح پرسش‌ها و ابهامات خود پرداختند که حجت الاسلام خسروپناه به آن‌ها پاسخ داد و در ادامه  دو كرسي نظريه پردازي توسط  دكتر عرفانيان و دكتر فولاديان دو عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي مشهد برگزار شد.
گفتني است: نشست تخصصي تحول در علوم انساني با حضور اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي خراسان رضوي و جمعي از طلاب حوزه علميه مشهد پايان بخش اين همايش يكروزه بود.

این همایش با هدف آشناسازی اعضای هیات علمی دانشگاهها با چیستی، چرایی و چگونگی برگزاری کرسی های ترویجی نقد و مناظره و تخصصی نظریه‌پردازی به همت معاونت فرهنگي دانشجويي (پژوهشكده مطالعات اجتماعي و انقلاب اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي خراسان رضوي) و نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي مشهد برگزار شد.
  نشست تخصصي تحول در علوم انساني با حضور اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي خراسان رضوي و جمعي از طلاب حوزه علميه مشهد پايان بخش اين همايش يكروزه بود.   
كد خبر:43022
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1397/11/29