صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


همایش منطقه ای «آشنایی با کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره» برگزار شد

دومین همایش منطقه­ ای «آشنایی با کرسی­ های نظریه پردازی، نقد و مناظره» روز چهارشنبه 18 بهمن ماه 1396 از ساعت 9 صبح در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی اهواز برگزار شد.

همایش منطقه ای «آشنایی با کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره» برگزار  شد

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره در این همایش که با هدف آشناسازی اعضای هیات علمی دانشگاه­ها با چیستی، چرایی و چگونگی برگزاری کرسی­ های ترویجی نقد و مناظره و  تخصصی نظریه پردازی برگزار شد حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه رئیس دبیرخانه کرسی­ های نظریه پردازی، نقد و مناظره، حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاداسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حسن خیری رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاداسلامی، دکتر فرج اله براتی رئیس دانشگاه آزاداسلامی اهواز و روسا، معاونان، مدیران فرهنگی و اعضای هیات علمی دانشگاه های آزاداسلامی استان های خوزستان، بوشهر، ایلام حضور داشتند. 

بنا به این گزارش حجت الاسلام خسروپناه با گرامیداشت ایام مبارک دهه فجر گفت: درود میفرستیم به روح امام بزرگوار و عظیم‌الشأن و همه شهدای انقلاب و دفاع مقدس خوشحالیم از اینکه در ایام الله دهه مبارک فجر در این شهر و استان شهید پرور و علم پرور حضور داریم.

عبدالحسین خسروپناه سپس با اشاره به سابقه تشکیل دبیرخانه کرسی ها گفت: هیأت حمایت از کرسی­‌های نظریه پردازی، بعد از پاسخ مقام معظم رهبری «مدظله العالی» به جمعی از نخبگان حوزوی، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس شد.
رئیس دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره ادامه داد: هیات حمایت از کرسی‌ها تشکیلاتی زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی به شمار می‌رود که حمایت از نظریه‌ها، نوآوری‌ها و ایده‌های جدید علمی در دانشگاه‌ها را عهده‌دار است، در واقع اگر پژوهشگر یا عضو هیات علمی نظریه جدید علمی و یا نوآوری داشته باشد این هیات زمینه و بستر را برای محقق فرآهم می‌کند تا بتواند نظریه خود را در معرض نقد و  بوته داوری قرار بدهد.

خسروپناه گفت:این هیأت یک مجمع عالی دارد که تاکنون 121  جلسه آن برگزار شده که روسای دانشگاه ها و معاونین وزارت علوم و رئیس بنیاد نخبگان اعضای آن هستند و شورای علمی راهبردی که روئسا و نواب شوراهای تخصصی اعضای آن را تشکیل میدهند هم تاکنون بیش از 95 جلسه  داشته است.

وی ادامه داد: این هیأت 5 کرسی یا شورای علمی هم دارد که عبارتند از: کرسی علوم عقلی، علوم نقلی، علوم رفتاری، علوم اجتماعی و  هنر و معماری، که این شوراها وظیفه ارزیابی و ممیزی و تعیین داوران و ناقدان اجلاسیه ها را دارند و اساتید دارای پایه بالای علمی در آن‌ها عضویت دارند.
 
عضو شورای تحول و ارتقای علوم انسانی بیان کرد: اصطلاح کرسی‌ها در کشور در جاهای متعدد به کار گرفته می‌شود در واقع ما دو نوع کرسی آزاداندیشی و علمی در دانشگاه‌ها داریم که کرسی‌های آزاداندیشی زیرنظر معاونت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها تعریف شده اند و کرسی‌های علمی-تخصصی که جنبه پژوهشی دارد و معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها مسئولیت برگزاری و پیگیری آن را برعهده دارند.

خسروپناه تصریح کرد: خوشبختانه استقبال از برگزاری کرسی های نقد و مناظره و کرسی های نظریه پردازی از طرف دانشگاه ها و اعضای هیأت علمی روز به روز بیشتر می شود و این نوید را میدهد که فضای علمی کشور با این تضارب آرا و نقد نظر و گفتگو بالنده تر از گذشته خواهد شد.
 
رئیس دبیرخانه کرسی های نظریه پردازی گفت: مسئولین جدید دانشگاه آزاد نیز در زمینه کرسی ها برنامه ­های بسیار خوبی آماده و پیاده کرده اند و با توجه به اینکه دانشگاه آزاد بیش از سی هزار عضو هیأت علمی دارد میتوان در آینده شاهد برگزاری هر چه بیشتر این کرسی ها و رونق نقد و نظر در دانشگاه بود.

رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران در ادامه افزود: یکی از مزایایی که اساتید از برگزاری کرسی های تخصصی و ترویجی بهره مند می شوند، موضوع ارتقای رتبه اعضای هیأت علمی است که در آیین نامه ارتقا امتیازات جداگانه ای تعیین شده است.
خسروپناه افزود: در طول 15 سال فعالیت 36 کرسی موفق از بین صدها کرسی برگزار شده به ثبت رسیده که از بین آنها 15 نظریه، 18 نوآوری و سه نقد بوده است.

وی همچنین درباره کمیته های دستگاهی و اهداف این کمیته در دانشگاه ها گفت: کمیته دستگاهی در حقیقت شاخه ای از هیأت حمایت در دانشگاه ها و مراکز علمی است که وظیفه برنامه ریزی، هماهنگی، پیگیری و برگزاری کرسی های علمی ـ ترویجی  را در چهارچوب قوانین و مقررات هیأت حمایت در مراکز تحت اشراف خود بر عهده دارد و اعضای آن متشکل از روسای دانشگاه ها و مراکز علمی کشور و همچنین روسای دانشکده های مختلف است.


عضو شورای تحول و ارتقای علوم انسانی بیان کرد: دانشگاه آزاد نیز کمیته دستگاهی مرکزی را تشکیل داده که زیر نظر این شورا سایر کمیته های نظریه پردازی باید فعالیت کنند.

 
كد خبر تصويري:8575
منبع خبر :روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1396/11/18

پیوست