صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در جلسه مجمع هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی بررسی شد:

حمایت های بنیاد ملی نخبگان از نظریه پردازان

در جلسه مجمع هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی بررسی شد:
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره، در ابتدای این جلسه گزارش سردار قنداقی، نماینده دانشگاه عالی دفاع ملی، پیرامون اقدامات صورت گرفته در ستاد کل نیروهای مسلح در راستای برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره ارائه شد.
سردار قنداقی با اشاره به تقسیم‌بندی‌های انجام شده در این زمینه گفت: پنج گارگروه نظامی، دفاعی، امنیتی و مدیریت راهبردی وظیفه پیش برد اجلاسیه­ ها و پیش ­اجلاسیه­ های تخصصی را بر عهده گرفتند.
وی افزود: با فرماندهان در رده‌های مختلف نیروهای مسلح به‌منظور گفتمان سازی در زمینه برگزاری کرسی‌ها و نظریه‌پردازی جلسات متعددی برگزار شد و آن‌ها نسبت به این برنامه­ ها توجیه شدند.
در ادامه جلسه گزارش دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و همچنین همایش­های منطقه‌ای برگزار شده در این زمینه ارائه شد.
دکتر خیری رئیس دبیرخانه کرسی­ های نظریه پردازی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای 12 منطقه دانشگاه آزاد، برنامه همایش بصورت ماهیانه تدارک دیده شد که تا کنون 2 همایش در دانشگاه اراک و اهواز برگزار شد و سومین همایش هم در زاهدان خواهد بود.
دکتر خیری با اشاره به سایر اقدامات دانشگاه آزاد افزود: در راستای رونق کرسی­های نظریه پردازی، هفته گذشته آئیین نامه بومی حمایت از اساتید نظریه ­پرداز دانشگاه آزاد اسلامی نیز تدوین و به مراکز و واحدهای استانی ابلاغ شد.
در بخش دیگری از جلسه دکتر سالاریه، معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان گزارشی در زمینه اقدامات این بنیاد در راستای حمایت از برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره ارائه کرد.
در این گزارش با اشاره به معیارها و شاخص‌های مطرح در زمینه رتبه‌بندی نخبگان علمی و فرهنگی مواردی مانند تلاش در ترویج علم، ایده پردازی و طراحی برنامه‌های آموزشی به‌منظور رفع نیازهای ملی، برگزیده شدن در رویدادهای و جشنواره‌های ملی و بین‌المللی و اجرای طرح‌های پژوهشی بنیادین و کاربردی از اهم این معیارها و شاخص‌ها عنوان شده است.
دکتر سالاریه گفت: ماموریت بنیاد نخبگان سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي در زمينة «نخبه‌شناسي»، «نخبه‌گزيني»، «نخبه پروري» و «نخبه‌گماري» است که در این راستا شناسايي اعضای هیئت‌علمیِ برتر در حوزه­های تخصصي و در هر يك ازگروه‌هاي علمي، به منظور پشتيباني از فعاليت‌هاي نخبگاني دانشگاهي در زمينه‌هاي تخصصی برگزيدگان اقدامات مختلفی در حال انجام است.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: در دو طرح انتخاب استادان سرآمد، و استادان شامخ چهار ساحت آموزش، پژوهش، فنّاوري و نوآوري، فرهنگ و خدمت دیده شده است که در شاخص­های این موارد بحث ارائة نظریة علمی و نوآوری دیده شده است.
پس از ارائه این گزارش، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: لزوم فراگیر بودن شاخص‌ها و عدم انحصار آنها به یک یا چند رشته درسی، نگاه جامع به تألیفات اساتید مشمول رتبه‌بندی، جلوگیری از ایجاد توقعات نابجا، در نظر گرفتن جایگاه مناسب برای علوم انسانی در موضوع نخبگان و تعریف معیارهای عینی برای تشخیص نخبگان علمی و فرهنگی.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر خسروپناه هم در این زمینه گفت: بنیاد ملی نخبگان می‌تواند نقش مؤثری در موضوع اسلامی سازی علوم انسانی داشته باشد.
دبیر هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره ادامه داد: با توجه به این موضوع که در سند ملی نخبگان و نظام‌نامه آن به حمایت از کرسی‌ها اشاره شد بسترهای لازم قانونی برای همکاری ­های بیشتر فراهم است.
پس از سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر خسروپناه، دکتر سالاریه طی سخنانی گفت: مشکلی در این زمینه وجود دارد و آن این است که برخی نخبگانه علمی و فرهنگی به دلیل تواضع علمی نسبت به معرفی دستاوردهای علمی و پژوهشی خود چندان رغبت ندارند.
وی افزود: حمایت از فعالان قرآنی با تمام مشکلات ادامه دارد.
معاون بنیاد نخبگان ادامه داد: حدود 600 نفر در مرحله اول برای انتخاب نخبگان حوزوی از جانب حوزه‌های علمیه به بنیاد معرفی‌شده‌اند.
وی گفت: در تدوین و نگارش شیوه‌نامه‌های سعی شده تا جامعیت و شمول فراگیر آن مدنظر باشد.
دکتر سالاریه افزود: با توجه به برخی محدودیت تلاش شده تا در این حوزه با وقفه مواجه نشویم.
آیت‌الله رشاد نیز در این زمینه گفت: گزارش ارائه شده توسط بنیاد نخبگان امیدوارکننده بود.
وی افزود: شاخص‌ها و معیارهای نخبگان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که با نگاهی جامع و معطوف به همه زمینه‌ها تصویب‌شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: هیئت حمایت از کرسی‌ها نیز می‌تواند کمک‌هایی در این زمینه به بنیاد ملی نخبگان بکند.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: با توجه به قابلیت بازنگری آئین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌ها به نظر نمی‌رسد مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد.
وی افزود: مشکل نگاه به خارج در زمینه علم‌سنجی و همچنین کمی گرایی محض بجای کیفی گرایی باید برطرف شود.
آیت‌الله رشاد ادامه داد: با توجه به بی‌طرف نبودن اکثر این مراکز علم‌سنجی نمی‌توان به استنادات آنها به‌ویژه در زمینه علوم انسانی اتکا و اعتماد کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ممیزی و بررسی نظریات علمی در هیئت حمایت یک روند دقیق و مبتنی بر اصول است.
وی افزود: نگاه کاربردی به علوم و معطوف بودن نظریات به حل مشکلات جامعه هم باید مورد توجه قرارگیرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حوزه هنر هم با توجه به دشوار بودن تعریف شاخص، مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شود.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی اقداماتی در این زمینه در دست انجام است.

 
كد خبر تصويري:8714
منبع خبر :روابط عمومی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره
تاريخ خبر:1397/02/29